Očkování, víza a pojištění

Než vyrazíte do Ladakhu, je potřeba zařídit několik věcí.

Očkování

Do Ladakhu budete potřevovat očkování proti žloutence a břišnímu typhu. Také je dobré si zkontrolovat, že vám nevypršelo očkování proti tetanu. Na očkování se chodí několik měsíců před cestou, ideální je to přes zimu. Je na to potřeba min měsíc, protože správně byste neměli dostat více očkování v 1 den a například očkování proti žloutence je na 3x (na cestu vám stačí první 2 dávky, třetí se absolvuje 1 rok od té druhé).

  • Pokud se budete pohybovat pouze v Delhi a v horách, tak nebudete potřebovat žádná antimalarika. Pokud chcete navštívit indickou džungli, tak to prokonzultujte se svých lékařem.
  • Někteří se nechávají očkovat i proti vzteklině, ale není tam pravděpodobnost nákazy příliš vysoká.
  • Někteří se také nachávají očkovat proti choleře, protože to údajně pomáhá i proti střevním potížim. (Esterichia coli).
  • Tablety na čištění vody jsem nikdy neměl. Vždy se dala koupit voda balená a nebo jsme byli tak vysoko v horách, že jsme pili vodu z potoků.

Kde se nechat naočkovat?

Víza do Indie

Vízum si zařídíte na Indické ambasádě. Veškeré formuláře najdete na webu. Vyřízení víza trvá necelý týden a nejlevnější vízum stojí 800Kč. Pro běžnou návštěvu Ladakhu vám stačí turistické vízum. Pokud budete chtít navštívit i jinou zemi (například Nepál) a pak se vrátit zpět do Indie, tak si nezapomeňte zaškrtnout „Multiple Entry“ a raději to uveďte do itineráře cesty.

Pojištění

Možností je několik:

  • Jeďte tam bez pojištění. Pokud se vám ale něco stane, tak vás to přijde draho. Tedy, pokud vůbec bude někoho zajímat, že potřebujete pomoc a momentálně na to nemáte.
  • Pořiďte cestovní pojištění k platební kartě. Běžně platí 90dní od opuštění ČR a do výšky 3500m n.m. Cena je okolo 400Kč/rok. Pozor, Leh má nadmořskou výšku cca 3500m.n.m, takže skoro kdekoliv na treku budete výše. Proto doporučuji poslední možnost.
  • Pokud jsi student, pořiď si cestovní pojištění k ISICu. Varinta pro extrémní sporty platí do nadmořské výšky 4000m a stojí jen 350Kč/rok.
  • Staňte členem AlpenVerein, jedna ze členských výhod je pojištění na 8 týdnů od opuštění ČR a to do výšky 6000m n.m. (více na alpy.cz/podminky-pojisteni). Cena pro dospělého nedůchodce je 1670Kč/rok (od roku 2011 se má ale zdražovat). Členství zařizuje i řada cestovních kanceláří a outdoorových obchodů. Jestli to někdo umíte zařídit za méně, tak napište do komentářů.

Poznámka: Pojištění do zahraničí, která si kupujete na 1 rok, ptatí pouze prvních X týdnů od opuštění ČR (tj. po X týdnech v zahraničí přestanete být pojištěni). Po každém návratu do ČR se vám dny v pojistsce jakoby dobijí a jste pojištěni zase na prvních X týdnů další zahraniční cesty.

© 2017 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz