Letadlem po Indii

Letecky do Indie

Koupit letenku do Indie není problém. Těžko doporučovat leteckou společnost, protože každou chvíli je nejlevnější někdo jiný. Podobně těžko doporučovat dealera, protože všichni prodávají to samé. Cena letenky se může lišit o pár stovek, když si prodejce sníží svojí provizi.

Většina společností létá do Delhi. V New Delhi je jen jedno Indira Gandhi International Airport, ale pozor, mezinárodní a vnitrostátní terminály jsou 5km od sebe. Budete si muset vzít taxíka. Po přistání je potřeba projít imigrační kontrolou, vyzvednout si zavazadla, vyměnit si peníze… takže pokud přemýšlíte o navazujícím vnitrostátním letu, nechte si aspoň 4hod časové rezervy mezi příletem a odletem. Pokud byste měli méně času na přestup, tak riskujete, že vám vnitrostátní let uletí. Protože se mezinárodní a vnitrostátní letenky kupují nezávisle, nebudete mít nárok na náhradu zmeškaného letu. V takovém případě je lepší strávit den v Delhi, zažít velký kulturní šok z přelidněného indického velkoměsta a letět až další den.

Co se dá dělat v Delhi naleznete zde.

Tip: V Delhi na odletovém terminálu pro mezinárodní lety si můžete vyměnit zbylé rupie na dolary a nebo eura. Výhodou je, že berou i drobné a vydají vám i jednodolarové bankovky nebo drobná eura. Hledejte stánek State Bank of India v hale s check-iny.

Z Delhi do Lehu

Do Lehu v Ladakhu létají pouze 2 letecké společnosti – JetAirways a Kingfisher. Většinou mají stejné ceny. Kingfisher má o něco lepší letadla. Nám se stalo, že za horšího počasí v Lehu přistálo pouze letadlo Kingfishera a letadlo JetAirways se vrátilo zpátky do Delhi. Kingfisher poskytuje lepší servis a říká se, že má hezčí letušky.

Přistání v Lehu je trochu náročnější než jinde, protože pilot musí správně nalétnout do údolí, minout štíty hor ve výšce přes 5500 m a přistát na krátké přistávací dráze ve 3256 m. V roce 2010 se přistávací dráha prodlužovala, tak uvidíme, co to přinese.

Alternativním spojení z Delhi do Lehu je

  • let Delhi-Srinagar a pak přes noc 15hod džípem do Lehu (cca 1500Rp/osoba). Ale pozor, ve Srinagaru mohou být nepokoje a zákaz vycházení.
  • cesta po zemi: Delhi-Manali a pak 20hod džípem z Manali do Lehu (1200Rp/osoba). Bližší informace najdete v každém průvodci.

Historka od starousedlíka z Lehu: Letiště v Lehu bylo dokončeno v roce 1964. Když přistálo první letadlo, tak se seběhli snad všichni domorodci. Řada z nich přinesla náruč trávy – musejí přece toho obřího tvora nakrmit, ne? Jak by mohl létat, když se pořádně nenažere.

Článek: jaké slasti a strasti jsme zažili během letu do Lehu.

Letadlem po Indii

Indie je země velká jako západní a střední Evropa dohromady. Pro cestování je lepší šetřit čas a létat. Není to ani tolik drahé. Indie má obrovské množství low-costových společností. Velká konkurence = rozumné ceny. Jednoduše se dá říci, že jedna cesta skoro kamkoliv stojí 5000Rp. Zpáteční letenka vás u většiny společností vyjde na stejný peníz, jako když si koupíte 2 jednosměrné lety.

  • yatra.com pro hledání levných letenek po Indii (yatra znamená cesta).
© 2018 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz