Co si vzít s sebou

Zásuvky

Napětí v elektrické síti je 220V, 50Hz. Dokonce v Ladakhu mají skoro stejné zásuvky jako u nás. Zástrčku se dvěmi kolíky (například dobiječka od mobilu) do zásuvky narvete vždy. Vzdálenost mezi kolíky se liší jen o fousek. Problémem jsou zástrčky, co vyžadují 3 kolíky (například od notebooku). Na ty už budete potřebovat redukci.

Řada hotelů a guesthousů je vybavena universálními zásuvkami. Takže je celkem možné, že nebudete potřebovat redukci. Pokud byste jí přeci jen potřebovali, dá se koupit i na místě (Prodlužka se 3 univerzálními zásuvkami stojí do 200Rp).

Mobily s roamingem nefungují

Pozor, roaming vám v Ladakhu nebude fungovat. (Ve velkých městech funguje, ale v horách na severu ne.)

V Ladakhu fungují 3 mobilní operátoři. Státní BSNL, 2 soukromé AirTel a AirCell. Bohužel ani jeden z nich nemá roamingové smlouvy s evropskými mobilními operátory. Pokud si chcete zavolat do Čech, musíte si pořídit místní SIMku a nebo si zavolat z internetové kavárny či od někoho z místních. Více o telefonech se dočtete na …

Kolik peněz s sebou?

V Indii zcela běžně fungují bankomaty (označují se jako ATM, například v Lehu jsou 2). Proto není nutné vozit do Indie zbytečně velkou hotovost.

Doporučuji vzít si s sebou $200 jako jistotu pro případ nouze (potřebujete zaplatit doktora, nastala přírodní katastrofa a bankomaty nefungují, apod.). Dále si vezměte cca $50, které vyměníte na letišti za Rupie (Rp). To by vám mělo stačit na cestu z letiště, svačinu, i cestu k nejbližšímu ATM.

Pro případ ztráty dokumentů

Doporučuji, abyste si nascanovali nebo vyfotili všechny důležité dokumenty (pas, vízum, pojištění,…) a poslali si je emailem. Pokud by se vám stalo, že ztratíte nebo že vám ukradnou pas, tak je lepší mít zálohu. Zjednodušší to řadu věcí.

Emailování domů

Ve větších městech, tedy i v Lehu, jsou internetové kavárny. Platí se 20-90Rp za hodinu. Více se dočtete na …

Je dobré si s sebou vzít flash disk. Potom si můžete napsat dlouhé emaily i u počítače, který není připojen k internetu a trochu ušetříte.

Průvodce na cesty

Kvalitní průvodce je jednou ze základních cestovatelských pomůcek. Informace jsou v cizí zemi k nezaplacení. Dobré průvodce vydává Lonely Planet nebo Rough Guide. Otázkou je, zda si ho koupit už v Čechách a nebo levněji až na místě.

Co se týká informacích o ubytování, restauracích, cenách,… Doporučuji mít toho nejaktuálnějšího průvodce. Ceny se hýbou, vznikají nové hotely i restaurace, staré naopak krachují. Znáte to. Co se týká místopisu aneb „Kde je co zajímavého“, tak vám stačí i několik let starý průvodce. Proto doporučuji půjčit si před cestou průvodce od kamaráda nebo v knihovně. Podle staršího průvodce se dá kvalitně naplánovat celá cesta do Indie. Než průvodce vrátíte, tak si nezapomeňte okopírovat pár stránek s ubytováním v Delhi. Ty si vezměte s sebou. Až přijedete do Delhi, tak zajděte například na Connaught Place do Jain Book Depot a kupte si toho nejaktuálnějšího průvodce. (Bohužel prodávají jen anglické verze. Lonely Planet: India jsem tam koupil za 1350Rp (540Kč). V nejlevnější e-shopu v ČR stojí 690Kč.)

Cestovní lékárnička

… doporučuji navštívit jeden z kurzů první pomoci ZdrSem. Tam si prakticky nacvičíte první pomoc a dozvíte se vše potřebné.

Kromě běžné výbavy lékarničky nezapomeňte na

  • Ercefuryl (na předpis lékaře) – proti průjmu. Smekty a Endiarony v Indii moc nezabírají.
  • Ditiaden – proti vysokohorské nemoci. Pozor, je to jen oblbovák, abyste vydrželi o chviličku déle. V případě vysokohorské nemoci je potřeba neprodleně sestoupat níže.
  • Azitromycin (antibiotikum na předpis lékaře) – pokud budete mít pořádný průjem a budete potřebovat cestovat, tak vám to zastaví pohyby střev.
  • Rehydratační roztoky k doplnění tekutin a minerálů při průjmech (ty indické se nedají pít), podobně se hodí hroznonvý cukr k doplnění energie.

Antibiotika pořídíte na místě. Přeci jen mají v Indii léky specializované na místní breberky. České léky jsou na ně slabé a nebo vůbec nezabírají.

Pokud byste trpěli nějakými střevními potížemi, ať na místě nebo i po návratu zpět domů, v každém případě kontaktujte svého praktického lékaře a zajděte si na vyšetření na oddělení cestovní medicíny nebo na infekční kliniku. S organismy, které se vám mohou v těle usadit, nebývá žádná legrace.

Nascanovanou kapitolu o zdraví z Lonely Planet najdete zde.

Dále se hodí

  • opalovací krém se silným faktorem (na horách to peče více než jinde)
  • repelent – ale pozor, na místní hmyzáky nejlépe funguje místní repelent
© 2018 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz