Mapy a průvodci

Jak a kde sehnat průvodce? A hlavně kterého? A co mapy? Mám si nějakou mapu stáhnout z internetu a nebo se dá kvalitnější mapa koupit až na místě? I s tímhle vám na této stránce poradíme.

Přehled průvodců

Lonely planet India.

Základní průvodce, ve kterém najdete kontakty ověřených hotelů a restaurací po celé Indii. Dále zde najdete přehled hlavních turistických zajímavostí (něco o nich, jak se tam dostat, kde se tam ubytovat a najíst, co se tam dá dělat). Poslední část obsahuje informace, které se vám mohou hodit na cestách a také informace o Indii (sekce O Zdraví, Historii Indie,…)

Průvodce Lonely Planet se dá koupit už ČR a nebo můžete počkat do Indie a koupit si ho o fousek levněji. V Delhi stojí 1350Rp (viz kde koupit průvodce). Anglická verze bývá aktuálnější, než český překlad. Přeci jen se ceny i kontakty rychle mění.

Ladakh – The Essential Guide.

Tohle je asi nejlepší průvodce o Ladakhu. Pochází od jednoho jihoindického fotografa, co rád cestuje v Himalájích. Neobsahuje tak dobré informace o ubytování a restauracích jako Lonely Planet, ale za to je plný kvalitnějších informací o místech a zajímavostech v Ladakhu, Kašmíru a v okolí Manali. Místňák se přeci jen může dozvědět více, než americký turista pracující pro LP. Přehled míst je navíc doplněn řadou krásných fotografií, takže se knížkou příjemně listuje. Je vidět, že to má autor v Ladakhu opravdu rád a že si nastudoval hodně o místní unikátní kultuře.

Průvodce se dá koupit v několika knihkupectvích v Lehu. Například v tom maličkém na Main bazaru vedle mešity, nebo u Book Worms. Stojí 795Rp.

Charles Loram: Trekking in Ladakh.

Asi nejlepší průvodce na treky v horách. Obsahuje popis populárních treků a také indiánské mapičky celé trasy. Pro orientaci v rozsáhlých a vyprahlých horách, jsou indiánské mapky asi nejlepším řešením. (Je lepší vědět, že mám jít podél řeky až k pravému přítoku, než že mám ujít 5km pořád stejně vypadající kamenitou pouští). Délku treků uvádí ve dnech a vzdálenosti na trase v hodinách — samozřejmě každým směrem jsou odhady jinak podle toho, jestli jdete do kopce a nebo z kopce. Jako malou ukázku si prohlédněte nascanovaný popis treku z Lehu do Nubry (pdf).
Loram tohoto průvodce napsal už v roce 1995, ale jeho obsah je stále aktuální. (Hory se prostě nemění).

Dá se koupit na Amazonu a nebo také v Lehu (knihkupectví na Main bazaru v prvním patře skoro nad ATM). Stojí cca 1200Rp.

Celá řada dalších průvodců.

V knihkupectvích narazíte na celou řadu dalších průvodců, nicméně jejich kvalita je velmi různorodá. Řada průvodců se zaměřuje pouze na jeden trek (například Markha valley trek). Jsou tedy krapet jednoúčelové, za to poskytují kvalitnější informace, výškové profily trasy a řadu fotek. Pro běžného českého horala je to ale zbytečné.

Řada dalších průvodců (včetně těch od Lonely Planet, Rough Guide,…) nedosahují pro trekování takové kvality, jako ti výšše uvedení.

Mapy ke stažení

Trekking Map of Ladakh, Zanskar and Adjacent Areas.

Asi nejlepší je tato symbolicky nakreslená mapa. Obsahuje jen řeky, potoky, hřebeny hor, silnice, treky a zajímavá místa. Pro orientaci v horách to úplně stačí. Větší detail a vrstevnice jsou v Himalájích stejně dost nepřesné a zašumněné. Pozor, i této mapě jsou silnice trochu narovnané. Ve skutečnosti se klikatí daleko více. Pro skutečné vzdálenosti mezi vesnicemi se podívejte do brožurky.

  • mapa.jpg (velké rozlišení 6435 x 5230 px, 4.1MB)
  • mapa.jpg (menší rozlišení 3200 x 2600 px, 1.3MB)
  • booklet.pdf – brožurka přiložená k mapě.

Tato výborná mapa se dá zakoupit skoro v každém knihkupectví v Lehu za pouhých 150Rp. Podle vlastních zkušeností vám doporučuji jen a jen tuto mapu. Koupil jsem si i jiné mapy na trek, ale ukázaly se jako nepřesné, matoucí, málo přehledné a tudíž nepoužitelné.

Mapa Ladakh a Kashmir.

(rozlišení 3298 x 2415 px, 3.2MB, mapa.jpg)

Mapa obsahuje i hrubé vrstevnice, takže si snadno uděláte přehled, jak je které místo vysoko. Co se ale týká vzdáleností, tak bych vás chtěl upozornit, že vzdálenost po silnici může být kvůli serpentýnám až 3x delší než vzdálenost vzdušnou čarou.

Symbolická mapka treků z Loráma.

(roslišení 1024 x 895 px, 120kB, mapa.jpg)

Pro přehled možných treků v okolí Lehu, Lamayuru a přes Zanskar to úplně stačí.

Mapa klášterů v okolí Lehu.

(roslišení 2500 x 2440 px, 3.4MB, mapa.jpg)

Hezká obrázková mapka údolí Indu a okolních klášterů.

Mapy online

Ladakh na Google mapách. Na mapě si můžete prohlédnou fotky některých míst, které tam vložili jiní cestovatelé. (Třeba tak, že přetáhnete panáčka v zoomovátu na mapu — nabídne vám to místa, pro která jsou známy obrázky). Další skvělou vychytávkou je plugin Google Earth. Po jeho instalaci se můžete prolétnout nad Ladakhem jako v helikoptéře (pro začátek si v zobrazení Earth vyzkoušejte, co s mapou dělá kolečko myši).


View Larger Map

© 2017 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz