Buddhistické kláštery

Kláštery či chrámky, ladacky se jim říká jednoduše gompa, patří mezi perly při cestování Ladakhem. Na skalních ostrozích vyčnívají jako šperky z pustých hor a ukazují, kde jsou duchovní místa. Kláštery fungují jako kulturní centra. Ve všech klášterech bydlí mniši, kteří se starají o provoz kláštera, případně o lidi z celé vesnice. Dříve kláštery fungovaly i jako pevnost, která chránila obyvatele před nájezdníky. Dodnes, když například přijdou povodně, hledají lidi bezpečí v klášterech.

Mnozí turisté proběhnou klášter, za drobný poplatek si prohlédnou vše, co v klášteře je, a honem spěchají na prohlídku dalšího místa. Úplně minou kulturní význam klášterů a neochutnají nic z jeho života.

 

Doporučujeme, zajít si v každém klášteře na ranní pudžu (ranní modlitbu). Poznáte tak alespoň střípek ze života v klášteře. Čas pudži zjistíte přes den při návštěvě kláštera. V každém klášteře probíhá ranní pudža trochu jinak a v jiný čas, z každého místa budete mít úplně jiný pocit. Jinak vypadá v chrámku u Shanti Stupy, úplně jiné je to Diskitu v Nubra Valley a zase jinačí je v Lamay-uru.

 

Co je v klášterech zajímavého k vidění? Krásně nazdobená obřadní místnost, ve které se konají modlitby a jiné obřady. V místnosti jsou nízké stolečky, u kterých sedávají mniši, a na které si pokládají sutry nebo obřadní mističky s tsampou. Na čelní zdi, tj. naproti vchodu, bývají sošky „budhistických svatých“. Sošky „bodhisatev“ znázorňují významné osobnosti/lámy v dějinách kláštera. Po stranách místnosti bývají v šuplících nebo poličkách schované posvátné svitky, tak zvané „sutry“, ze kterých se předčítá při pudže. V některých klášterech je ještě jedna místnost, která schovává místní božstvo (ale někdy vypadají spíše jako „démoni“). Bohové mají někdy až 12 rukou a také mají zakrytou tvář, aby jim nevyprchala jejich magická síla.

 

Řada klášterů má své klášterní školy. Ladacká rodina, která není schopna se postarat o všechny své děti, pošle už třeba 5ti leté kluky do kláštera (v klášteře jsou pouze muži, ženy mají vlastní kláštery). Klášterní škola má zároveň i internát, kde děti bydlí. V klášterní škole se dětem dostane materiálního zabezpečení, základního vzdělání  a především připraví děti na život mnicha.

 

Buddhističtí Ladačani holdují budhistickým tradicím. Staré babičky i děděčkové už nepracují, ale neustále točí buddhistickým mlýnkem, nebo počítají korálky. Když jsme bydleli v jedné místní rodině, tak jsme ani nepoznali jejich dědečka, protože byl celý týden meditovat v klášteře. Každý budhistický dům má doma malou svatyňku, kam se chodí modlit obyvatelé domu. Právě tato místnost bývá z celého domu nejudržovanější, zde se zapalují vonné tyčinky, … ale návštevy se sem nevodí…

 

Pokud chcete zažít něco opravdu velkolepého, tak si nenechte ujít festival v některém z klášterů. Ladacké festivaly v klášterech patří mezi největší kulturní události za celý rok, hýří karnevalovými barvami, hudbou a tancem. Na festivalech například uvidíte řadu divadelních vystoupení, na kterých mniši navlečení v maskách a kostýmech, předvádějí výjevy z budhistické mytologie.

 

Polohu všech níže uvedených klášterů a paláců najdete na mapě klášterů, která je ručně namalovaná a plná obrázků.

Leh

Shanti Stupa

Shanti stupa je jedním ze symbolů Lehu. Leží na protější straně města než Leh Palace a dostanete se k ní po Changspa Road. Nahoru vás dovede 157 schodů. Z plošiny od stupy je nádherný výhled na celé město. Stupa byla postavena japonskými budhisty a v roce 1983 byla inaugurována Dalai Lámou.

Dodnes se na ranní pudže setkáte s milým japonským mnichem Ven Gyomyo Nakamurou, který stupu stavěl (pokud nebude v Japonsku). Mimo jiné napsal nádhernou knížku: Budhist Tales in Modern Times, která je k zakoupení například v restauraci u stupy. Vřele doporučuji k přečtení.

Leh

Nad královským palácem, až nahoře na hřebenu, jsou dvě stavení. Ta spodní je Tsemo gompa, ta horní je původním královským palácem Tsema velikého (Namgyal Tsemo). Traduje se, že král původně bydlel pouze v horním paláci. Pak ale zjistil, že by se neměl povyšovat nad místní božstvo v chrámku, a tak si nechal postavit spodní palác, kam se přestěhoval.

Za zmínku stojí i informační tabule u spodního paláce, které vypráví o Moravských bratřích, kteří přišli do Lehu jako jedni z prvních Evropanů. Založili tady školu (dodnes se jmenuje Moravian Mission School), naučili místní používat kamna a komín, a kdo ví co ještě. Ale pozor, když se podíváte na jejich jména, tak zjistíte, že to byli Sasové. 

Na západ od Lehu

Spituk

Spitucká gompa je podle mně jedna z nejkrásnějšívh v Ladakhu. Je jen kousek od Lehu. Z kláštera budete mít nádherný výhled na letiště, a na druhou stranu budete shlížet na malebnou vesničku na břehu Indus river.

V horním chrámku v temné místnosti najdete obrovskou černou sochu Yamantaky, má 9 hlav, 34 silných rukou a 16 nohou. O chrámku se tvrdí, že je starý přes 900 let.

Phyang

Do vesnice Phyang se můžete dostat po cca 4km dlouhé odbočce ze silnice mezi Lehem a Nimmo. (Na protější straně od odbočky se po 3km dostanete do Secmolu).

Klášter stojí na ostrohu, který vytváří jakousi hradbu, za kterou se schovává zbytek vesnice a roztomilá terasovitá políčka.

Alchi

Chrámky v Alchi patří k jedněm z nejstarších v celém Ladakhu. Pochází z doby, kdy se tibetský buddhismus poprvé objevil v této oblasti.

Budovy nejsou nijak architektonicky zajímavé, zato však skrývají cenné nástěnné malby. Mandaly a styl maleb se dosti liší od toho, co můžete vidět v jiných klášterech.

Lamayuru

Lamayuru už je od Lehu poměrně vzdálené (125km). Jeepem to může být příjemný jednodenní výlet, ale návštěva se dá dobře spojit s trekem do hor. Z Lamayuru vychází řada zajímavých stezek. Před Lamayuru se staví nová silnice, která vede spodem, takže už nejspíš nebudete muset jezdit přes ty nejhorší serpentýny, co jsme v Ladakhu viděli. Kousíček před Lamayuru jsou zajímavé pískovcové útvary, zvané „moon land“ (měsíční krajina).

Lamayuru je jedním z nejstarších klášterů, pochází z 11.-12. století. Kromě chrámu samotného, tu jsou 2 obrovské stupy, kolem kterých vede cesta plná modlitebních mlýnků. Dole pod chrámem je řada typicky ladackých domečků, mani walls,… Nad chrámem je pár domečků pro místní mnichy a nad nimi už jen meditační pahorek. Je nádherné si jen tak sednout ke „kapličce“ na pahorku, dívat se na chrám dole v údolí a poslouchat, jak ve větru plápolají barevné praporky… jak vítr čte všechny mantry, co jsou na nich napsané…

Na východ od Lehu

Shey

Shey je původním hlavním městem Ladakhu. Právě tady kdysi sídlil ladacký král. O pradávné důležitosti místa svědší stovky bílých chortenů, které jsou rozeseté po planinách všude kolem. V 15. století se hlavní město přesunulo do Lehu.

Zajímavostí místního paláce je 8m vysoká socha Sakyamuni Budhi.

Thikse

Klášter v Thikse se majestátně tyčí na vrcholku nad vesnicí. V něčem mi svojí majestátností připomíná Potalu ve Lhase v Tibetu.

Pod palácem je řada domečků pro mnichi, stupy, … nahoře v klášteře je klášterní škola … ze střechy paláce je nádherný výhled do širého kraje, do údolí Indu,  i na mohutný hřeben Ladakh range s nejvyšším vrcholem Stok-kangri.

Hlavní zajímavostí kláštera je dvoupatrová socha Budhy. V horním patře uvidíte jen hlavu a ruce, ve spodním patře jen lokty a nohy složené do lotosového květu. Také zde naleznete relativně dobré popisky v angličtině, například text vysvětlující Samsáru (kolo života).

Hemis

Hemis leží skoro až na konci širokého údolí, ale jeho návštěva se jistě vyplatí. Hemis je jedním z nejbohatších klášterů v oblasti. Část z toho je dána tím, že je to zároveň jeden z nejbezpečnějších klášterů v oblasti a tak se sem nosili ukrýt i jiné relikvie. Sídlí zde hlavní představitelé budhistického řádu Golukpa. Můžete si zde prohlédnout muzeum plné starých náboženských předmětů i jiných pokladů.

Hemis je známý svými festivaly, na kterých si turisté mohou prohlédnout taneční vystoupení v maskách. Právě sem proudí největší davy turistů.

Matho

Fotogenický, malebný klášter … uprostřed širokého údolí na malém pahorku nad řekou. Příjemné na něm je i to, že sem neproudí skoro žádní turiské.

Stok

Kromě toho, že je Stok jedním z výchozích míst na nejvyšší vrchol v Ladakh range, na vrchol Stok-Kangri, tak je zde i velmi zajímavý královský palác. Palác byl postaven až v roce 1820. Od té doby je trvalým sídlem královské rodiny. Ta se sem natrvalo přesunula po té, co nájezdníci v roce 1824 zničili královský palác v Lehu a donutili krále abdikovat.

Zajímavostí muzea jsou staré královské šaty, šperky a další cennosti.

Nubra

Diskit

Diskit je malý klášter v Nubra valley. Samotný klášter stojí na skalním útesu. Hlavní atrakcí je obrovská, osmi patrová socha sedícího budhy. Jenom „židle“ je dvoupatrovou budovou, uvnitř s chrámkem. Socha byla dokončena teprve v roce 2010, takže ještě září novotou a všemi barvami.

Kousek od sochy je i klášterní škola a dále pole stup a chortenů.

Pokud pojedete na výlet až sem do Nubra valley, tak určitě nesmíte minout projížku na velbloudech v nedalekém Hundaru. Jezdí se po poušti. Raritou je, že zde narazíte na dvouhrbé velbloudy, kteří původem pocházejí z poušte Gobi (skoro všude jinde po světě jsou jen jednohrbí velbloudi). Místní velbloudi jsou pozůstatkem karavan, které převážely zboží po hedvábné stezce.

 

Ručně malovaná mapa klášterů v údolý Indu.

© 2018 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz