Ladakh

Ladakh, země jako žádná jiná.

Ladakh je oblast v severní Indii. Leží vysoko v horách ve výškách přes 3000m ve srážkovém stínu Himalájí. Příroda a hory jsou zde téměř kouzelné. La Dags znamená „země vysokohorských sedel“. Ladakhu se říká „Malý Tibet“, protože místní lidé praktikují budhismus už tisíce let. Ladakh byl dlouho budhistickým královstvím, které bylo důležitou křižovatkou na hedvábné stezce.

Ladačani se naučili žít v souladu s místní nehostinou krajinou. Tradičně se živili jako zemědělci. Na terasovitých políčkách pěstovali ječmen, hrách, řepu, brambory, řepku,… a v sadech meruňky, ořechy a jablka. Ačkoliv žijí téměř v poušti, zavlažují svá políčka důmyslným systémem kanálků přivádějících vodu z hor. Drsné přírodní podmínky je naučili efektivitě a šetrnosti. Vše co z přírody vzali, dokázali plně zužitkovat. Někteří ladačané kočovali jako nomádi, bydleli ve stanech, pásli stáda ovcí a tkali z jejich vlny látky a koberce. Myslíte, že to bylo hodně dávno? Právě že ne, v Ladakhu se s tímto způsobem života setkáte dosud. Ale je pravda, že se pokroku zabránit nedá. Poslední generace Ladačanů už je ovlivněna turismem a moderními technologiemi. V každém případě je zajímavé sledovat střet tradiční kultury s moderními výdobytky.

Co je tam zajímavého? Proč jet do Ladakhu?

  • Nádherné hory, jako stvořené pro trek. Procházíte nejvyšší hory světa — Himaláje. Zdoláváte 5tisícová sedla, abyste se dostali do dalšího údolí. Brodíte se křišťálovou vodou ledovcových potoků a říček. Většina hor je kamenitou pouští, ale o to více oceníte příchod do vesnice, která působí jako okouzkující oáza. Už z dálky vás upoutá krásou zelených (ječmen) a nebo žlutých (řepka) terasovitých políček a domečků postavených z hliněných cihel a klacků.
    Treky jsou jako stvořené pro poutní cestu (cestu k sobě), přemýšlení o životě a životních hodnotách. Na úsecích kamenitou pouští vás nic neruší ani nerozptyluje. Občas potkáte milník, který vás inspiruje — stúpy a čorteny, budhistické kláštery a nebo jen rozkvetlý a voňavý růžový keř (po kilometrovém úseku kamenitou pouští vychutnáte jeho krásu naplno).
  • Budhismus a budhistické kláštery. V Evropě je budhismus synonymem klidné a vyrovnané mysli. Řada lidí chce poznat učení budhismu. Pro jeho studium není lepší místo, než Ladakh. Navštívíte řadu klášterů, kde to stále žije. Poznáte, že budhističtí mniši jsou normální lidé, že nejsou dokonalí, ale že se snaží následovat učení budhismu a jeho rituály. Při toulkách krajinou potkáváte budhistické stúpy, čorteny, budhistické mlýnky a barevné praporky šeptající mantry do větru. Ty vám občas vnuknou správnou myšlenku, kterou už jste sice možná znali dříve, ale neuvědomovali jste si, co to skutečně znamená.
  • Jedinečná kultura. Kvůli vysokým horám byl Ladakh, podobně jako Tibet, odříznut od zbytku světa po dlouhá staletí. Díky tomu se zde zachovala jedinečná kultura. V drsných přírodních podmínkách zde žijí lidé, kteří jsou spokojení a šťastní. Žijí v souladu s přírodou a drží pospolu. Při setkání na vás přátelsky volají „Julley“, což ladacky znamená ahoj, děkuji, ale i nashledanou. Místní kultura pro nás může být velkou inspirací. Zajímavé  jsou jejich základní společenské hodnoty, které z evropské západní kultury zmizely před více než 100 lety. Ladacká kultura je natolik odlišná, že zde můžete získat hodně podnětů pro svůj seberozvoj a přemýšlení  o naší evropské kultuře.

Ladakh je srdeční záležitostí pro mnoho cestovatelů. Jestli sem pojedete, tak riskujete, že se sem budete chtít vrátit. O tom, jak je Ladakh zajímavý region, svědčí i velké množství místních i světových organizací, které zde realizují vzdělávací a ekologické projekty.

Co najdu na tomto webu o Ladakhu?

Najdete zde stručné a dobře strukturované informace doplněné fotografiemi a odkazy na kvalitní materiály o Ladakhu na webu.

Tento web se nesnaží být úplným průvodcem na cesty. S sebou si určitě kupte průvodce od Lonely Planet a nebo Rough Guide (přehled dobrých průvodců pro Ladakh). Snažíme se zde zveřejnit komplexní informace na jednom místě a kromě toho především to, co se v průvodcích nepíše, a  naše vlastní zkušenosti.

Co zde najdu navíc?

Velkou přidanou hodnotou jsou články plné zajímavostí, historek či příběhů z Ladakhu. Další články pojednávají o moudrech a zkušenostech které nám cesta do Ladakhu přinesla. Řadu věcí si člověk uvědomí díky kontrastu kultur. V Čechách je to samozřejmost, bereme to automaticky, aniž tomu rozumíme. Když to v druhé kultuře nenalezneme, tak si teprve uvědomíme, k čemu je to dobré.

Cestovatelská podpora. Není vám něco jasné? Pokud máte dotaz k tomu, jak to v Ladakhu funguje, tak nám napište do komentářů, které najdete na každé stránce. Rádi vám odpovíme a určitě to ocení i ostatní čtenáři těchto stránek. Chceme zde vytvořit prostor ke sdílení zkušeností pro cestovatele.

Galerie – The Best of Ladakh

© 2018 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz