Secmol žije, užitečná věda se dá dělat všude

Secmol je jedno z environmentálních center v Ladakhu. Snaží se zde aplikovat různé nové technologie, zkoumají, jak mohou aplikovat moderní poznatky pro svůj region. Může se zde na pár dní zastavit či se zůčastnit workshopů jako dobrovolníci.

Na Secmolu působí několik opravdu chytrých lidi, kteří rozumí Ladakhu, kultuře, horám,… Snaží se tento region rozvíjet, tak aby to fungovalo a aby to bylo užitečné. Ne tak jak to dělá Evropa a Amerika: „Musíme udělat sbírku a dám těm lidem peníze. Vlastně ne, peníze ne, ale něco jim za ty peníze koupíme či postavíme … a tak se promarní hromada peněz za něco, co místní nechtějí a nepotřebují, ale evropanům a američanům to přijde důležité. Když se o tom pobavíte s lidmi v Secmolu, tak vám řeknou, že nejde dávat 100%. Můžete dát většinu, ale na místní poměry dost velká častka musí přijít i od místních. Tím potvrdí, že je to pro ně skutečně důležité a že to má smysl.

 

Na následujícím videu je na první pohled triviální věc, která se Sonam Wančukovi opravdu povedla. Nemusíte být Elon Musk a dělat obří baterie pro Austrálii. Stačí dobrý nápad pro dobrou věc. Pozorovat přírodu a když už si něčeho zajímavého všimnete, tak vymyslet, jak to aplikovat, aby to bylo užitečné.

Zanechte komentář, nebo trackback z vašich stránek. Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 feed.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2017 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz