Zdravotní vyšetření po návratu z Indie

Možná jste se vrátili z Indie a přemýšlíte, jestli zajít k doktorce na vyšetření. Přeci jen střevní potíže chytne v Indii více jak půlka turistů a riziko, že jste si přivezli střevního parazita není úplně malé. Chci se s vámi podělit o své zkušenosti s vyšetřením proti parazitům.

Je to těžké, nechat se preventivně vyšetřit

Abych učinil prevenci za dost, zašel jsem za svojí praktickou lékařkou, které jsem vysvětlil, že jsem se vrátil z Indie, kde to letos bylo divoké. Že se řada lidí vrátila s nákazou a jestli mě nemůže poslat na vyšetření proti parazitům. Nemohla. Dokud nemám problémy a obtíže, tak to nejde. Jedině, že bych si to zaplatil sám. Paní doktorka byla moc hodná a dala mi kontakt na oddělení, kde se taková vyšetření dělají.

Je to buď Infekční oddělení na Bulovce nebo Zdravotní ústav Praha, oddělení parazitologie (doktorka V. Tolarová).

Rozhodl jsem se, že si to raději zaplatím, ale že chci mít jistotu, že žádné parazity nemám. Všichni mě totiž strašili tím, co si přečetli na internetu. Jsou případy, kdy pacient netuší, že má parazita (pardón, tehdy to ještě není pacient). Rok je to s ním dobrý, ale pak se vše semele velmi rychle. Nejhorší případy končí ochrnutím a nebo smrtí…

Naštěstí jsem to chvilku odkládal až dozrálo vyšetření u Andrey, která obtíže měla. Laboratorní testy jí prokázali parazity a doporučili, abych šel na vyšetření i já. Díky tomu to budu mít hrazené pojišťovnou.

Čekárna na infekčním na Bulovce

Protože Andrey potvrdili Giardiózu (Lamblie). Šel jsem na infekční na Bulovce s ní. Chtěli jsme tam dorazit co nejdříve po té, co jí telefonovali z laboratoře, takže jsme tam přišli v pátek odpoledne. Ale hahá, už je pátek a tak nám sestra jen oznámila, že máme přijít v pondělí na 9hod. (pozn. Andrey žádné léky nedostala, prý až v to pondělí, tedy víkend musela i s obtížemi vydržet).

Dorazili jsme tam tedy v pondělí v 9:15. Už před námi byla pěkná fronta a tak jsme si počkali. Počkali… a počkali. Potkali jsme tam kamaráda, se kterým jsme se seznámili při povodních v Lehu. Došlo na slavnou větu: „Sejdeme se na infekčním.“ Aspoň si máme s kým povídat. Po 4,5hod na nás přišla řada. Jedna paní doktorka si vzala Andrey. Tomu, abychom šli společně, se bránili. Že si mě vezme až to vyřídí s Andrey. Mezi tím si mě vzala jiná paní doktorka.

Andrejce potvrdili, že kromě Giardiózy má i úplavici. Ovšem jediné prášky, které jí dali, jsou jen na tu Giardiózu. Trochu by měli zabrat i na tu úplavici. Léky na úplavici v Čechách nemáme. Kdysi tu byly prášky, co zabírali, ale kvůli vedlejším efektům jsou dnes zakázané. Úplavice se léčí prostě tak, že dodržujete dietu a čekáte, až odezní sama.

Já jsem netušil, že u Andrey objeví i úplavici a tak jsem doktorce hlásil jen Giardózu. O úplavici jsem nic netušil … Paní doktorka mě dala zkumavky na odběr stolice, vysvětlila vše potřebné … a řekla, že mám vzorky donést na Albertov, kde je Laboratoř od centra tropické medicíny. (Z Bulovky to tam vozí jen ve čtvrtek a v akutních případech).

Hned po návštěvě Bulovky jsme jeli odvést můj vzorek do laboratoře. Při předávání jsem jim i nahlásil, že se u Andrey potvrdila Giardóza a úplavice. Slečna mě ale varovala, že u nich dělají jen detekci Giardózy. Úplavice se dělá v mikrobiologické laboratoři úplně jinde. To mě zarazilo, myslel jsem si, že se to dělá z jednoho vzorku stolice. Budu si muset zavolat na Bulovku a zeptat se…

Večer jsem volal na Bulovku a ptal se, jak to tedy je. Jak mám postupovat. Zase jiná paní doktorka mi řekla, že se mám dostavit na výtěr. (Grr, nemohli to udělat dnes v poledne, když už jsme tam byli?). Ptám se, jestli si mohu dojít přímo do Mikrobiologické laboratoře na Mělníku, kde nyní jsem, nebo jestli musím do Prahy. Prý to mám zkusit a pokud neuspěji, tak mám přijít k nim.

Byrokracie nade vše

Ráno to zkouším v mikrobiologické laboratoři na Mělníku. Tam ale neuspěji, protože na to nemám lejstro. Musel bych si to zaplatit. Stojí to jen 600Kč za výtěr (potřeba jsou 3). Poradí mi, ať si doběhnu o patro výše, kde je hygienická stanice, odbor epidemiologie. Tam by mi mohli napsat papír, se kterým bych mohl dojít k nim a oni mi ty výtěry udělají. Zkouším to tam. Paní mají vánoce z toho, že jim přišel člověk, který byl v kontaktu s osobou s úplavicí. To už dlouho neměli a pořádně ani nevědí co dělat. (… a mají práci na celé dopoledne). Podrobí mě 5min výslechu, pak dojdou do vedlejší místnosti a volají si na Bulovku, aby ověřili, že má Andrey potvrzenou úplavici. Při tom několikrát zkomolí její jméno … Pak mi dají přednášku o tom, jak je to vysoce infekční, a že bych se měl stavit co nejdříve na výtěr. Říkám jim: “ Proto jsem tady“. Potřebuji na to papír a pak hned zajdu o patro níže. Takový papír mi ale dát nemohou. Dali mi jiný papír, pro mojí praktickou lékařku, kde mi nařizují výtěr kvůli podezření z úplavice. Budu se muset sebrat, dojet do Prahy k praktické lékařce. Znova jí všechno vysvětlit a očekávám, že mi pak napíše papír, se kterým budu moci přijít do mikrobiologické laboratoře na výtěr. Třeba i do té mělnické, která je o patro níže. Vždyť je to přeci jen vysoce infekční a měl bych na vyšetření co nejdříve.

Co z toho plyne? Ze všeho nejdůležitější je, kdo to u doktora zaplatí, a to bez ohledu na to, kolik dalších lidí bych mohl nakazit. V Indii se divíme, jak to tam funguje, ale doma to v některých případech nemáme o moc lepší.

Pozn: Vyšetření jsou následujích druhů

 • rozbor stolice – nafasujete 3 zkumavky, ve kterých donesete vzorky stolice. Nosí se to do laboratoře na Albertově. Z toho se zjišťují někteří parazité jako je giardióza.
 • výtěry – je potřeba 3x. Posílá se to do mikrobiologické laboratoře. Pozná se z toho například úplavice apod.
 • odběr krve – co přesně se zjišťuje z toho, to netuším.
 • ranní moč
Skočte rovnou k formuláři a zanechte nám komentář.Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 feed.

Komentáře

2 komentáře
 1. jaromir napsal:

  Zajímavé, nic méně smutné poznání. Vřele doporučuji tento článek medializovat a též adresně poslat ministru zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi ČR
  /možná ani netuší, jaký mají ve svém resortu bordel/.

 2. dusty napsal:

  zdravim.
  ohledně vyšetření po návratu z cest: nemocnice na vinohradech zajistuje vysetreni po ceste. staci si po navratu zajit do centra cestovni mediciny vyzvednout ampule, po dobu tri dnu odebirat stolici a se vzorkama prijit zpatky, oni uz se o vsechno postraj, v pripade nalezu neceho neobvykleho jeste udelaji vytery, pripadne i krev. stoji to 30,- poplatek za vysetreni..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz