Moudro mnicha, co má PhD. z budhismu

V Ladakhu jsem potkal hodně budhistických mnichů, ale nejvíce mě ovlivnilo setkání s Geshe-La. Jednoduchost jeho příkladů a přitom jejich duchovní hloubka mne úplně dostala.

Potkal jsem ho na návštěvě u kamaráda Sidhártha v Lingshed hostelu u Choglamsaru. Seděli jsme u večere, jedli a povídali. Geshe-La přišel mezi nás, usmíval se, jedl, ale mlčel. Teprve když bylo po jídle, začal vyprávět…

Vše je iluze

Jednou tě potká kamarád a ohromně tě ocení. Řekne ti, jak se mu líbí, co děláš, a že jsi skvělý člověk. Máš z toho radost a jsi šťastný.

Jindy tě potká jiný člověk a hrozně tě zkritizuje. Ty se pak cítíš špatně, pod psa a nejraději bys zalezl někam, kde tě nikdo neuvidí.

Jaký jsi tedy člověk? Dobrý a nebo špatný? Vše co ti říkají ostatní, i to, co přichází z venku, je jen iluze. Pravdu si nosíš vevnitř. Člověk by se neměl nechat ovlivnit světem iluzí, ale měl by věřit svému srdci.

Dělej to dobré

Jak se v životě chovat? Je nějaká rada, co dělat? Geshe-La se řídí jednoduchým pravidlem: Člověk by měl dělat jen to, co je dobré. To, co dělá dobře tobě i ostatním. Rozhodně by neměl ubližovat. Na tom ostatním už tolik nezáleží…

Hlupák, kdo závidí

Zloba, závist, nenávist a další negativní emoce jsou největším nepřítelem člověka. Jak je to například s tou závistí?

Když závidíš sousedovi, že má hezký barák a před ním nový bourák, tak na koho to má negativní dopad? Na souseda? Ne. Tomu je úplně jedno, že mu závidíš. Možná si to ani neuvědomí. Jediný člověk, komu tím ubližuješ, jsi ty sám. Závist tě sžírá, jsi nešťastný, že nemáš to, co soused. Dobrovolně si pouštíš do žil jed naštvanosti, který pak šíříš kolem sebe. A jak se říká lidem, kteří si sami ubližují? To jsou hlupáci a blbci.

Podobně je to s ostatními negativními emocemi. Aha, takže zloba a jiné negativní emoce jsou špatné a měli bychom je úplně potlačit? Ne, tak to není. Každá emoce, i když je negativní, má svůj smysl. Je potřeba se umět rozčílit a seřvat například nepoctivé dělníky. Občas to také dělám. Je potřeba, abych byl rozčilený navenek, ale uvnitř byl v klidu. Abych byl nad věcí a neovládalo mě to.

Spokojenost a štěstí

Člověk by měl být spokojen s tím, co má. Neměl by se koukat kolem, kdo má víc. To je jen cesta, na které vás mohou unést špatné emoce.

Například teď, když piji tento čaj, jsem spokojen. Řekli byste, že je to obyčejný čaj v obyčejném hrníčku. Ale kolik lidí na světě nemá ani tento čaj? Hodně. S takovýmto čajem by si připadali jako boháči.

Nedávno se mi stalo, že jsem ztratil hodinky. Ale mám se tím trápit? Už jsou pryč. Zkusil jsem je najít, ale nenašel jsem je. Přeji si, aby je našel někdo, kdo z nich bude mít užitek.

Zamrzli jste a nebo jezdíte po kruháči?

Když měl přednášku v Itálii, tak tam byla jedna Němka, co nemohla mít děti. Byla naštvaná na manžela a vůbec na celý svět kolem sebe. Geshe-La jí vysvětlil, že nemá smysl se trápit tím, že něco nejde. Je potřeba si na tom najít i klady. Když mám děti, tak je to skvělé. Když nemohu mít děti, tak je to také skvělé.

Věci v životě je potřeba brát tak, jak přicházejí. Řada lidí, kteří zjistí, že nemohou mít to, o čem snili,  se zablokuje. Trvají si tvrdohlavě na svém a jen se trápí. Zamrzli a přestali kráčet na cestě životem.

Představ si, že jedeš autem za svými sny. Přijedeš na kruháč a ani jedna odbočka nevede za tvými sny. Co uděláš? Divil by ses, kolik lidí bude pořád jezdit dokola a dožadovat se své odbočky.

V každé situaci si nejprve zjisti, jaké máš možnosti. Promysli si, co ti přinesou a rozhodni se pro jednu z nich. Pak kráčej dále. Není dobré být zablokovaný.

K čemu je to, co zrovna děláš?

Řada lidí nic nedělá, ale ráda o tom povídá. Má smysl o něčem 2hod diskutovat, když pak stejně nic neuděláme? Není to plýtvání časem? Člověk je šťastný, když ví, že to, co dělá, má smysl. Vidět plody naší práce nám přinese radost.

Pokud chceme trávit čas efektivně, tak je potřeba začínat s myšlenkou na konec. Ujasnit si, jaký bude výstup a k čemu je to dobré. Pak následují ty nejtěžší kroky a tím je to udělat.

Napadá mě k tomu říkanka jednoho českého kamaráda: Kecy kecy, to je centimetr. Ale udělat něco, to je kilometr.

O Geshe-La lámovi

Geche-La je budhistický mnich. Pochází z vesničky Lingshed v Zanskaru. 17 let studoval budhismus, zkoušky skládal u Dalajlámy a má Ph.D. z budhismu. Po prvních minutách rozhovoru s ním vám bude jasné, že má obrovský nadhled nad tím, jak to v životě chodí a jak funguje lidská psychika.

Sám je na sebe docela tvrdý. Každé ráno vstává v 5hod a celý den pracuje. O přestávkách odpočívá a směje se na svět. Pravidelně si připomíná, že se nechce rozčilovat, a že je spokojený.

Jako své poslání si vzal vybudování hostelu pro děti z odlehlé vesnice v horách. Díky tomu mohou děti z Lingshedu studovat na kvalitnějších školách v Lehu. Geshe-La pomáhá získávat sponzory pro vybudování  a provoz hostelu stejně jako pro adopci dětí (poplatky za školu, učebnice, apod.)

Skočte rovnou k formuláři a zanechte nám komentář.Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 feed.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 Průvodce po Ladakhu - píší nezávislí cestovatelé Andrey a Jakub Černých a další přátelé Ladakhu
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz